Alternas Çelik Kasa
 

ÜRÜNLER
 


ÇELİK KASA BİLGİLENDİRME
 
 Data Kasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Ürünler | Data Kasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

DATA KASASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Üst Düzey Yangın Koruması İçin Yanmaz Data Kasaları

Yanmaz data kasası hassas elektronik yedek verileri bir yangının zararlı etkilerinden korumak için tasarlanmış çelik kasalardır. Ayrıca data kasası yüksek rutubetten, tozdan, manyetik alandan, statik yükten ve veri kopyasına zarar verebilecek her şeyden koruma sağlar.

Yanmaz data kasası seçerken en önemli faktör çelik kasanın yanma derecesidir. Bu derece çelik kasanın içindeki veri kopyalarının zarar görmeden ne kadar süreyle yangın koşullarında kalabileceğinin göstergesini belirtir. 1 saatliğine 35 derece ’lik dayanıklılık yanmazlık derecesi için bir örnektir. Bu derece data kasanın iç ısısı 35 derece ’ye yükselmeden 1090 derece ’lik bir ateşe 1 saat boyunca maruz kalması manasına gelir. Buna ek olarak nem oranı da %80’in üstüne çıkmamaktadır. Bunu 150 derece’lik iç sıcaklıktan daha yüksek olarak belirlenen belgeler için tasarlanan yanmazlık derecesiyle karıştırmayın, bilgisayar verileri bu sıcaklıkta ciddi zarar görür.

Daha önce söz ettiğimiz gibi yanmaz data kasalsı ayrıca tozdan, manyetik alandan ve statik yüktende çelik kasa içindekileri korumak için tasarlanmıştır. Kasa kapısındaki mühürler tozdan olduğu kadar suya karşı da koruma sağlar. Dış yalıtkan çelik yüzeyi manyetik alan ve statik yüke karşı da koruma sağlar.

Yanmaz data kasası seçerken dikkat edilecek birçok faktör vardır. Faktörlerden biri çelik kasada kullanılan kilitleme mekanizmasının türüdür. Bunlar geleneksel mekanik çevirmeli şifre kadranı, elektronik tuş takımları ve parmakizi okuyuculardan oluşur. Elektronik tuş takımı kilitleme mekanizmasını kullanmak mekanik çevirmeli şifre kadranından daha uygundur. Kullanıcı basitçe bir ATM makinesinde kullandığına benzer şekilde şifreyi PIN padine girer. Bu tür bir kilit mekanizmasında birden fazla kullanıcının çelik kasaya girişi de sağlanabilir. parmakizi okuyucular data kasaya giriş yapmak için parmak izi okuyucusunu kullanır. Kullanıcı data kasasını açmak için işaret parmağını birkaç saniyeliğine kolayca okuyucuya tutar. Parmak izlerini okutarak birden fazla kullanıcının kolayca kaydı yapılabilir. Göz önünde bulundurulacak diğer faktörler ise saklanacak verinin türü ve miktarıdır. Çoğu yanmaz data kasası değişik türlerden bilgisayar verisi kopyalarını saklayacak şekilde tasarlanan uygun çekmece çeşitleri sunar. Çekmecelerde 3-1/2” floppy diskleri, CD ve DVD’leri ve değişik ebatlardaki DATA kasetlerinin saklanması mümkündür. Data Kasasının toplam büyüklüğü ve şekli, saklama ihtiyacı duyulan verinin toplam miktarı tarafından belirlenecektir, verileriniz için saklama büyüklüğünü iyice düşündüğünüzden emin olun. Bu data kasaların fiyatlarının ucuz olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Sitemizde bir “indirimli data kasaları” seçeneği koysak da yine de pahalıdır.

Şimdi soruyorsunuz: “İndirimli yanmaz data kasaları ile UL yanmaz data kasaları arasında ne fark var?” Güzel soru! UL, ürünleri test etmek için ek ödeme yapılan bağımsız bir kurum olan Underwriters Laboratuarlarıdır. UL bir testte 1.59 saat dayanan yanmaz bir data kasasının dayanma süresinin sadece 1buçuk saat olarak ölçüldüğünü söyleyebilir.

İndirimli olanlar fabrika testinden geçmiştir. UL’de 1.59 saat  ölçümü 2 saat kadar iyidir. Bu nedenle UL daha güvenilir bir kaynaktır. Ama her zaman için UL’nin değerlendirdiği herhangi bir şeye fazladan para ödersiniz. İster yanmaz bir data kasası olsun ister mutfak için bir blender.

Gördüğünüz gibi yanmaz data kasası seçerken dikkat edilmesi gereken çok faktör vardır. Tam size göre işinize yarayacak data kasasınıseçmenizde hangi faktörlerin en önemli olduğuna karar verdiğinizden emin olun.

 

 

Türkçe |English Sitemap | Sertifikalar | Haberler